Pēdējo gadu ballīšu aktualitāte – krāsu festivāli

Gan Latvijā, gan arī citur Eiropā pēdējos gados ļoti lielu popularitāti gūst īpaši mūzikas festivāli – krāsu festivāli. Tie izceļas ar to, ka papildus izklaidēm, kas norisinās arī visos citos mūzikas festivālos, šajos apmeklētāji viens otru apber ar krāsu pulveriem. Gaisā vērojams košs mākonis visās varavīksnes krāsās, kas festivāla noskaņu padara īpaši spilgtu un pozitīvu. Nevienu neuztrauc, tas, ka nāksies noķēpāties ar krāsām, tieši pretēji – tas padara pasākumu īpašu un neaizmirstamu.

Patiesībā pasaulē šādi krāsu festivāli nav nekāds jaunums. Tie ir gadsimtiem seni hinduistu svētki, kuri jau sen norisinās tādās valstīs kā Indija un Nepāla. To mērķis ir pavisam vienkāršs – svinēt dzīvi, atvadīties no vecā un pieņemt jauno. Hinduisti krāsu festivālos dzied, dejo un vienkārši patīkami pavada laiku. Rietumu valstīs gan šādi pasākumi norisinās tikai pēdējos gados un tie ir mazliet pārveidoti no tradicionālās pamata idejas. Latvijā krāsu festivāli notiek tikai kopš 2015. gada vasaras.

Latvijā pirmais krāsu festivāls norisinājās 2015. gada 1. augustā, Lucavsalā. Tā nosaukums ir Holi krāsu festivāls. Tajā bija iespējams piedalīties ikvienam. Papildus mūzikai, dejām un krāsām, šajā pasākumā bija iespējams piedalīties dažādās radošās aktivitātēs. Ballītes garu pasākumā uzturēja vairāki labākie Latvijas mūziķi un dīdžeji, kā, piemēram, Gacho, Toms Grēviņš, [Ex] da Bass & Normunds Piesis, Dubsisters u.c. Šis pasākums piesaistīja negaidīti daudz apmeklētāju un sagādāja daudz pozitīvu emociju. Par spīti samērā augstajai ieejas maksai, to apmeklēja vairāki tūkstoši cilvēku. Pateicoties tieši apmeklētāju atsaucībai, Holi festivāls norisinājās arī 2016. gadā.

Holi krāsu festivāls ir pagaidām lielākais krāsu festivāls Latvijā, kurš ir norisinājies jau divus gadus pēc kārtas un tiek plānots, ka tas norisināsies arī turpmāk, tomēr tas nav vienīgais. 2016. gada vasarā nelieli krāsu festivāli tika rīkoti vairākās plisētās, kā, piemēram, Saldū, Madonā, Bauskā, Balvos u.c. Šī pozitīvā un krāsainā atmosfēra pasākumus padara daudz aizraujošākus, tāpēc arī tik daudzi vēlas tos rīkot un arī izbaudīt.

Tomēr Latvijas krāsu festivāli pagaidām nav sasnieguši citu Eiropas valstu apjomus. Ja gribat daudz grandiozāku krāsu pasākumu, jums jādodas uz kādu no Rietumeiropas valstīm. Lielāka vai mazāka krāsu festivālus atradīsiet gandrīz jebkur, bet no Eiropas valstīm šajā jomā līdere pagaidām ir Lielbritānija. Lielākais no tiem ir Festival of Colours, kas norisinās vairākās Lielbritānijas pilsētās un pēdējos gados arī citās valstīs. Šis festivāls norisinās katru gadu pēdējos vasaras mēnešos un tas pēc norises veida vairāk līdzinās Latvijas festivāliem, proti, populārās mūzikas pavadībā ar dažādām papildus aktivitātēm.

Ja vēlaties gūt pavisam autentisku pieredzi, būs jādodas uz kādu no krāsu festivāla izcelsmes valstīm – Indiju vai Nepālu. Tur varēsiet izbaudīt krāsu svētku patieso būtību – vienotību starp dažādiem sociālajiem slāņiem, pozitīvismu un hinduistu dejas un citas tradīcijas.

Vienalga vai te pat Latvijā, vai kādā no hinduistu zemēm, bet ikvienam piedzīvojumu meklētājam un ballīšu cienītājam kaut reizi mūžā vajadzētu doties uz šādu pasākumu. Tā ir neaizmirstama pieredze, kuru pat nevar salīdzināt ar kārtējo ballīti kādā no naktsklubiem.