Pēdējo gadu ballīšu aktualitāte – krāsu festivāli

Gan Latvijā, gan arī citur Eiropā pēdējos gados ļoti lielu popularitāti gūst īpaši mūzikas festivāli – krāsu festivāli. Tie izceļas ar to, ka papildus izklaidēm, kas norisinās arī visos citos mūzikas festivālos, šajos apmeklētāji viens otru apber ar krāsu pulveriem. Gaisā vērojams košs mākonis visās varavīksnes krāsās, kas festivāla noskaņu padara īpaši spilgtu un pozitīvu. Nevienu neuztrauc, tas, ka nāksies noķēpāties ar krāsām, tieši pretēji – tas padara pasākumu īpašu un neaizmirstamu.

Patiesībā pasaulē šādi krāsu festivāli nav nekāds jaunums. Tie ir gadsimtiem seni hinduistu svētki, kuri jau sen norisinās tādās valstīs kā Indija un Nepāla. To mērķis ir pavisam vienkāršs – svinēt dzīvi, atvadīties no vecā un pieņemt jauno. Hinduisti krāsu festivālos dzied, dejo un vienkārši patīkami pavada laiku. Rietumu valstīs gan šādi pasākumi norisinās tikai pēdējos gados un tie ir mazliet pārveidoti no tradicionālās pamata idejas. Latvijā krāsu festivāli notiek tikai kopš 2015. gada vasaras.

Latvijā pirmais krāsu festivāls norisinājās 2015. gada 1. augustā, Lucavsalā. Tā nosaukums ir Holi krāsu festivāls. Tajā bija iespējams piedalīties ikvienam. Papildus mūzikai, dejām un krāsām, šajā pasākumā bija iespējams piedalīties dažādās radošās aktivitātēs. Ballītes garu pasākumā uzturēja vairāki labākie Latvijas mūziķi un dīdžeji, kā, piemēram, Gacho, Toms Grēviņš, [Ex] da Bass & Normunds Piesis, Dubsisters u.c. Šis pasākums piesaistīja negaidīti daudz apmeklētāju un sagādāja daudz pozitīvu emociju. Par spīti samērā augstajai ieejas maksai, to apmeklēja vairāki tūkstoši cilvēku. Pateicoties tieši apmeklētāju atsaucībai, Holi festivāls norisinājās arī 2016. gadā.

Holi krāsu festivāls ir pagaidām lielākais krāsu festivāls Latvijā, kurš ir norisinājies jau divus gadus pēc kārtas un tiek plānots, ka tas norisināsies arī turpmāk, tomēr tas nav vienīgais. 2016. gada vasarā nelieli krāsu festivāli tika rīkoti vairākās plisētās, kā, piemēram, Saldū, Madonā, Bauskā, Balvos u.c. Šī pozitīvā un krāsainā atmosfēra pasākumus padara daudz aizraujošākus, tāpēc arī tik daudzi vēlas tos rīkot un arī izbaudīt.

Tomēr Latvijas krāsu festivāli pagaidām nav sasnieguši citu Eiropas valstu apjomus. Ja gribat daudz grandiozāku krāsu pasākumu, jums jādodas uz kādu no Rietumeiropas valstīm. Lielāka vai mazāka krāsu festivālus atradīsiet gandrīz jebkur, bet no Eiropas valstīm šajā jomā līdere pagaidām ir Lielbritānija. Lielākais no tiem ir Festival of Colours, kas norisinās vairākās Lielbritānijas pilsētās un pēdējos gados arī citās valstīs. Šis festivāls norisinās katru gadu pēdējos vasaras mēnešos un tas pēc norises veida vairāk līdzinās Latvijas festivāliem, proti, populārās mūzikas pavadībā ar dažādām papildus aktivitātēm.

Ja vēlaties gūt pavisam autentisku pieredzi, būs jādodas uz kādu no krāsu festivāla izcelsmes valstīm – Indiju vai Nepālu. Tur varēsiet izbaudīt krāsu svētku patieso būtību – vienotību starp dažādiem sociālajiem slāņiem, pozitīvismu un hinduistu dejas un citas tradīcijas.

Vienalga vai te pat Latvijā, vai kādā no hinduistu zemēm, bet ikvienam piedzīvojumu meklētājam un ballīšu cienītājam kaut reizi mūžā vajadzētu doties uz šādu pasākumu. Tā ir neaizmirstama pieredze, kuru pat nevar salīdzināt ar kārtējo ballīti kādā no naktsklubiem.

Mūzikas festivāli Latvijā, kurus ir vērts apmeklēt

Vasarā, kad laukā spīd saulīte un laiks ir patīkami silts, nevienam vairs tā īsti iegribās naktis pavadīt bāros un naktsklubos, bet tā vietā doties izklaidēsies ārpus telpām. Tas ir iemesls, kāpēc vasarā daudzi ir iecienījuši apmeklēt mūzikas festivālus. Tajos ir apvienota naktsklubu jautrība un izklaides ar brīvdabas sniegtajiem labumiem. Mūzikas festivāli sniedz iespēju kārtīgi atpūsties kopā ar draugiem un baudīt kvalitatīvu mūziku, turklāt nav nekur tālu jādodas lai nokļūtu augtas klases mūzikas festivālos. Te pat Latvijā ir virkne labu mūzikas festivālu ikviena gaumei.

Kā pirmo noteikti jāmin festivālu Positivus. Tas katru gadu norisinās jūlija mēneša vidū Salacgrīvā jau kopš 2007. gada. To var nosaukt ne vien par labāko mūzikas festivālu Latvijā, bet arī visā Baltijā. Katru gadu šajā mūzikas festivālā uzstājas vairākas pasaulslavens grupas un solo mākslinieki, kuri izpilda jaunākos mūzikas hītus, kā arī leģendāri izpildītāji. Tajā būs interesanti ne vien jauniešiem, bet arī nobriedušākām personībām, jo mūziķi uzstājas uz vairākām skatuvēm, tomēr daudzi apmeklētāji ierodas ne vien mūzikas, bet arī atmosfēras dēļ. Lai arī kādi būtu laika apstākļi, festivāla apmeklētāji vienmēr ir pozitīvi noskaņoti un gatavi dejot un priecāties. Festivāls norisinās trīs dienas un visiem apmeklētājiem ir iespēja pa nakti apmesties blakus esošajā telšu pilsētiņā.
Kā otru populārāko mūzikas festivālu jāmin Summer Sound. Šis festivāls norisinās kopš 2011. gada Liepājas pludmalē. Arī šo festivālu ir iecienījuši ne vien vietējie, bet arī ārvalstu apmeklētāji. Summer Sound festivālā ik gadu uzstājas ievērojams pašmāju mūziķu skaits un arī vairāki ārvalstu mūziķi. Tajā tiek pārstāvēti visdažādākie mūzikas stili no popmūzikas līdz pat džezam un hip-hopam. Arī šis festivāls neaprobežojas vien ar kvalitatīvu mūziku. To ik gadu papildina dažādi šovi un atrakcijas. Summer Sound ilgst divas dienas un tāpat kā Positivus, arī šeit ir iespējams apmesties telšu pilsētiņā un baudīt atpūtu abas dienas pēc kārtas.

Vēl ievērības cienīgs ir mūzikas festivāls Laba daba. Šis ir salīdzinoši jauns festivāls, kas norisinās Latvijas Universitātes atpūtas kompleksā „Ratnieki”, netālu no Līgatnes. Laba daba viennozīmīgi izceļas uz pārējo mūzikas festivālu fona. Festivālam ir nestandarta programma, kas sevī iekļauj visdažādākās atrakcijas, kas ir saskaņā ar dabu. Festivāla rīkotāji ik gadu cenšas izdomāt ko jaunu un citos festivālos nebijušu. Kā paši festivāla rīkotāji to raksturo – tā ir vesela sajūtu kolekcija. Protams, tā visa neatņemama sastāvdaļa ir mūzika. Festivālā pārsvarā uzstājas mazāk populāras grupas, bet tas nepadara mūziku mazāk baudāmu. Tieši pretēji – festivāla apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar jauniem izpildītājiem un baudīt savdabīgo atmosfēru.

Noteikti iesakām apmeklēt arī rokfestivālu Kubana. Tam ir ļoti interesanta vēsture. Latvijā tas norisinās tikai otro gadu. Pirms tam tas vairākus gadus norisinājās Krievijā, bet par necienīgu izturēšanos pret Krievijas vērtībām, šajā valstī tā norise tika aizliegta. Šajā festivālā pārsvarā tiek izpildīta rokmūzika un tās apakš žanri. Izpildītāju sarakts šim festivālam vienmēr ir bijis iespaidīgs. Programma parasti ir ļoti blīva, tāpēc Kubana festivālā pavisam noteikti ir ko redzēt un dzirdēt.

Turpinot rokmūzikas tēmu, iesakām arī rokfestivālu Klang! Arī tas norisinās netālu no Rīgas, bet šis ir mazāka mēroga festivāls, kurā vairāk uzstājas vietējās, jaunās rokgrupas. Protams, šo festivālu pārsvarā apmeklē rokmūzikas cienītāji, tāpēc tā apmeklētāju skaits un apjomi kopumā ir mazāki nekā iepriekš minētajiem festivāliem, bet atmosfēru un pozitīvo gaisotni tas nemaina.